Vysíláme rádi - přidejte se!


Pro nadšence... první kroky, jak začít!

Antény

Připomínám, že tento web je pro úplné začátečníky pro jakési první zorientování.

Mám vůbec řešit anténu?

Nejlepší anténa je kopec - to říká každý radioamatér, a ještě více ti, kdo nejsou přímo radioamatéři, ale přesto rádi vysílají v občanských pásmech na CB nebo PMR. Tam to platí ještě více, protože při značném omezení vysílacího výkonu a v případě PMR i antén, které se u PMR vysílaček nedají a nesmí vyměňovat za jiné; opravdu zbývá jediné - vylézt na kopec, pokud chceme mít aspoň trochu delší spojení.
A PMR-kaři si na druhou stranu libují, že s malou staničkou, kterou strčí doslova do každé kapsy, a nemusí tahat s sebou velké skládací antény, tyče, zdroje a stanice, se dokáží dovolat i desítky kilometrů taky!

Takže kdo se chcete vysíláním a chytáním spojení bavit jen v rámci PMR a spokojíte se s nutností pro delší spojení se přemisťovat na větší kopec nebo rozhledny, zůstaňte u toho, je to ta nejsnadnější cesta a radostné sdílení. A nějaké antény nemusíte (ani nesmíte) řešit nebo zkoušet.

Chcete poslouchat a vysílat v autě?

Bez vnější antény by jste toho moc uvnitř v autě, obklopeni a stíněni všemi plechy, neslyšeli. Proto se používá anténa - kovový prut s magnetickým uchycením na karoserii auta a nebo s pevnějším uchycením. Anténa je pak připojena k "mobilní" stanici s napájením okolo 13,8 V. Bývá to rovný prut na přední části automobilu, nebo ohnutý ke střeše a přichycen.

Chcete se vysílání věnovat víc?
- začnete řešit větší anténu...


Potom už má smysl, přemýšlet o radioamatérských zkouškách k získání licence pro vysílání většími výkony, s šancí na mnohem delší spojení, a ještě předtím můžete zkoušet začít bastlit na pásmu CB i nějaké první vysílací antény, protože u ručních CB vysílaček jsou tyto antény s konektorem a možností výměny (narozdíl od PMR systému). A tak si větší nadšenec asi prvně pořídí nějakou magnetku - prutovou anténu (na spodku má magnet pro snadné držení na plechové kapotě auta), kterou může přichytit na (nejlépe kovový) parapet venku na okně nebo na svém balkonu. Já jsem prvně vyzkoušel asi 30 cm malou magnetku dát před okno a hned byl příjem CB stanic o něco lepší (v Brně - na sídlišti Líšeň jsem začal někdy slyšet i síbíčkáře, který vysílal z balkonu v Bystrci, což je úplně druhá strana Brna přes 15 km daleko), ale moje vysílání zůstalo s ručkou stejné (slabé). Tak jsem si objednal magnetku s prutem dlouhým 145 cm, dal před okno, a začala se mi dařit spojení už i do vedlejšího sídliště, přesto, že před oknem bylo kolem celého paneláku lešení. To se psalo jaro - léto 2020:

vysilameradi.cz                    vysilameradi.cz

Pro řešení CB v okně paneláku a bez licence:

Pokud nemáš nad sebou hned střechu s možností umístit tam vyšší anténu, nebo ani balkon, nezbývá, než využít okno a parapet. Na něho umístit kolmé alespoň metrové dřevěné ráhno - tyčku a na ni pak nejlépe laděnou anténu v podobě hliníkové tyčky směřující nahoru o délce 2,70 m a tyčky i dolů o stejné délce. Horní tyčka je anténa, zatím co dolní tyčka je tzv. váha. Váha je velmi důležitá pro správnou funkci antény. Nejde o nějakou mechanickou váhu nebo hmotnostní vyvážení. Jde o "vyvážení" elektromagnetického vlnění. Fungovala by a prodává se i takový typ antény, že má jednu tyčku směrem nahoru (vertikální poloha je pro anténu hlavně u CB pásem nejzásadnější pro správnou funkci) a druhou směrem kolmo - v poloze podél zdi venkovní směrem třeba k vedlejšímu oknu. Nebo místo vodorovné tyčky může být drát. To je také varianta pro balkon:

CB na balkoně s protiváhami:

Kamarád, zkušený anténář, dobře vysílá tak, že má při výkonu 4 W na balkoně prut 2,70 m a ke stínění anténního vodiče připojil dva dráty: Jeden pokračoval vodorovně vlevo podél zábradlí balkonu dlouhého, a druhý zase napravo, také podél zábradlí rohového balkonu, tedy o 90 stupňů ohnutého, ale stále ve vodorovné poloze, přičemž stojan s vertikální tyčí směrem vzhůru má ukotven právě v rohu toho rohového balkonu. A slyší jej na ty 4 W většina Brna... Žádné další ladící cívky, nic, jen takto jednoduše!

Dipol vhodný pro panelák
Detail

Přes tuto anténu nyní na pásmu CB vysílám - vymyslel ji a už dříve jinde realizoval Antonín Líšeň - starý profík přes antény, a Ota Pozořice podle fotek udělal kopii pro mne a ještě ji vylepšíme. Je to vynikající řešení v paneláku, aby horní zářič (kulatina), ani spodní kulatina (protiváha) nepřekážela ve výhledu v oknech sousedům nahoře ani dole - délka jedné kulatiny je necelých 150 cm, průměr cca 5-6mm. Délky jsme nakonec zkrátili asi na 145 cm, doladění - kompenzace se děje přes středovou cívku, na kterou jsou obě kulatiny (zářič i dolní protiváha) připojeny dobře vodivě. Na cívce je pak odbočka a na vedlejším závitu je připojeno hned stínění. Já začátečník jsem se velmi divil, že to nejde "do zkratu", ale to je právě ta alchymie, to kouzlo a magie antén a vlnění, prostě to funguje!!! Ota mi vysvětloval, že to je výhoda a také zajímavost, že tato anténa se nemusí nijak přizemňovat pro případ blesku, protože oboje kulatiny vlastně jsou přímo připojeny tou cívkou na "zem"... :)) A je to opravdu skvělá anténa, když se dobře vyladí!

Antény pouze pro příjem, skenování:

Pokud chceš jen poslouchat a zkoušet lovit v éteru: U přijímací antény nemusíme řešit žádné přesné doladění, ani poměr stojatých vln (parametry PSW a SWR), protože se zde uplatňuje pouze rezonance slabých signálů ze vzdálených zdrojů - vysílačů. Můžeme řešit jenom její délku s ohledem přizpůsobení na vlnovou délku pásma, které chceme poslouchat. Protože každé pásmo (frekvence) má délku vlny (vlnovou délku) a tak nejlépe signál určité frekvence (vlnové délky) nejlépe uslyšíme (budeme přijímat) anténou o stejné délce jako je ta délka vlnová. A nebo můžeme poslouchat "půlkou" nebo "čtvrtkou"... A nebo jenom třeba na dvoumetrový drát spuštěný z okna. Nebo ve vyšším patře je lepší třeba 10 metrový drát. A nejlépe jej spustit zase na nějaké dřevěné kolmé tyčce, která ten drát (přijímací anténu) vzdálí od stěny domu a od všeho rušení a spínaných zdrojů a jiných zařízení, které se v bytech v domě nachází a příjem by rušily. Můžeme využít i nějakou tu anténu "magnetku" a když nemáme kovový parapet, tak alespoň jako protiváhu z parapetu spustit kus drátu... Nebudu uvádět délky a rozměry protože to už je na hlubší poznávání více souvislostí a nejlépe to probrat s někým zkušenějším. Nechci tento začátečnický web zahltit mnoha detaily, ale uvedu po boku stránky další odkazy přímo na návody na stavbu antén mnoha druhů. Ale v zásadě, když chcete jenom posluchat a zkoušet skenovat, stačilo by natáhnout drát mezi stromy několik metrů. Důležitější, než konkrétní délka drátu (antény) je zde to, že bude dál od domu (od technických rušení), aby nebyla přehlcena. Tím by se zarušily slabší signály stanic. Samozřejmě ta problematika je potom také o kvalitě přijímací stanice, ale to patří už do kapitoly o vysílačkách (a příjmu).

Antény pro vysílání a pro konkrétní pásma:

Kdo není radioamatér (nemá licenci), smí v pásmu PMR vysílat jenom ruční staničkou, která má nevyměnitelnou anténu na pevno, a výkon do půl wattu.

Nebo v pásmu CB do čtyř wattů, na anténu jakoukoliv. Čili už může mít na balkoně nebo střeše anténu třeba "půlku" což je 5,5 m v případě CB pásma 27 MHz vlnové délky 11 metrů. (Takovou používá kamarád v Brně nedaleko známého dřívějšího Unionu na věžovém domě, a slyší jej při výkonu povolených 4 wattů nádherně celé Brno a on taky slyší všechny). Nebo aspoň "čtvrtku" což je 2,70 nebo 2,75 m. A při těchto délkách i protiváhu, kterou může sloužit část plechové krytiny nebo okraje střechy, ale pozor na možnost blesku při bouřkách a zničení stanice. Toto (návody a zkušenosti k řešení a ochraně radiostanice i sebe) by však bylo na samotnou velikou kapitolu. Moudrý nadšenec střešní anténu od stanice odpojuje, když hrozí bouřky, nebo když opouští byt na více hodin / dní...

Vysílat můžeme bez licence i na sdílených frekvencích, a většinou se spojení daří i na více kilometrů s běžnou ručkou a běžnou její malou anténkou. To už neumí obyčejná PMR ručka, ani CB ručka, ale taková, která má alespoň od někoho přednastavena i ta pásma sdílených kmitočtů. Stanička musí mít výkon v jednotlivých pásmech do 1 nebo do 5 W, podle frekvence a povolení, viz kapitola Sdílené.

Kdo je radioamatér a má přidělenou svoji značku (OK1XYZ), může pak vysílat např. na Dvoumetru (pásmo 145 MHz) a s využitím převaděčů se účastnit hovorů a "koleček" v rozsahu desítek a desítek kilometrů. To už je trochu jiný level a jiné možnosti, ovšem za cenu, naučit se ke zkouškám hodně věcí na zpaměť. Prozatím, pokud Tě toto vše ještě neomrzelo a dočetl jsi až sem, si můžeš pořídit nějaký lepší radioskener, a toto vše aspoň poslouchat, zjistit, na kterém kopci nebo střeše domu, toho uslyšíš ještě víc a s lepším příjmem a slyšitelností a srozumitelností, a místo malé anténky, která byla (odnímatelnou) součástí toho ručního radioskeneru, připojit třeba delší magnetku a nebo konektor s vlastní anténou - drátem, který někde natáhneš mimo dům...

Pro konkrétní inspiraci se rozhlédni po odkazech na stavbu a návody antén zde v levém sloupečku této stránky :)



Není dobré nic přehánět :)

vysilameradi.cz

Přehled značení konektorů pro antény:

konektory

Ukázky bastlení ze zahraničního netu :)

vysilameradi.cz

vysilameradi.cz

vysilameradi.cz

vysilameradi.cz

vysilameradi.cz

vysilameradi.cz


Zpět nahoru
Na další kapitolu: Vysílačky - jakou si pořídit, přehled