Vysíláme rádi - přidejte se!


Pro nadšence... první kroky, jak začít!

Co je PMR a jak začít vysílat


PMR označení znamená: personal mobile radio.
Nejlépe je začít s jednoduchými vysílačkami, kde jsou přednastaveno k použití několik vysílacích kanálů. Vyzkoušíte si vysílání nejdříve mezi sebou doma, a potom to můžete zkoušet někde venku na kopci, a mít radost, když se vám ozve někdo ze vzdálenějšího místa. PMR vysílačky jsou malé a lehké. Vejdou se do každé kapsy, natož do batůžku, a tak není nic jednoduššího, než ji vzít na každou procházku nebo výlet a na vyvýšeném místě zkusit výzvu, spojení, a nebo aspoň "poslouchat", co se v éteru šustne.
Nejprve trochu teorie pro úplné začátečníky:

Co jsou PMR vysílačky a pásmo?

PMR stanice může používat KDOKOLI - jsou to vysílačky a pásmo, určené k použití široké veřejnosti. Proto na PMR můžeme zaslechnout hovory z rodinných výletů, debat, pracovní hovory stavbařů, geometrů, různých agentur a dispečerů, horolezce a jiné lidi, kteří se potřebují domluvit na kratší vzdálenost. A také nadšence, které baví vysílat, a zkouší to z různých vyvýšených míst, nejlépe z kopců, protože tím se výrazně zvyšuje šance, že zaslechnou a nebo se dovolají mnohonásobně dále. Říká se, že kopec je nejlepší anténa. U PMR pásma to platí dvojnásob - když nebrání nic v cestě, žádné budovy, ani terén, tak "to lítá" i pěkně daleko, desítky, až někdy stovky km!

PMR vysílačky


Aktualizace 3/22: Projekt PMR 1/1 na Slovensku

O projektu zajímavém:
PMR na horách je občianska iniciatíva, ktorej cieľom je zvýšiť bezpečnosť turistov, pohybujúcich sa hlavne vo vysokohorskom prostredí. Navrhujeme pri používaní PMR rádiostaníc vyčleniť konkrétnu frekvenciu, ktorá by v prípade potreby slúžila na núdzovú komunikáciu. Rovnako odporúčame turistom, aby pri svojich aktivitách využívali PMR a ostávali v kontakte s ľuďmi vo svojej skupine, prípadne inými návštevníkmi hôr. V prípade potreby tak viete pomôcť alebo požiadať o pomoc rýchlo a to aj v mieste, kde chýba signál mobilného operátora.
Prečo subtón 1: Zistili sme totiž, že rôzni výrobcovia rádiostaníc majú rôzne zoradené hodnoty subtónov, ale jednotka subtón je zachovaná a zhoduje sa. Prislúcha jej hodnota 67Hz – napr. výrobca Sencor označuje na displeji subtón 1 ako CTCSS s hodnotou 67Hz.
Prečo PMR (446 MHz)? PMR má práve v horách výborné uplatnenie. Frekvencie v tomto pásme využívajú tiež rôzne záchranné zložky či firmy v husto zastavaných oblastiach – signály sa dobre odrážajú od prekážok – takými prekážkami sú aj skaly v horách. Turisti vykonávajúci aktivity sa väčšinou nachádzajú v prostredí s vyššou nadmorskou výškou. Práve toto prostredie bez výrazných prekážok umožňuje signálu PMR sa dobre šíriť aj na väčšiu vzdialenosť (najdlhšie spojenie, ktoré zatiaľ registrujem má 400 km). Aj keď signál „nepreskočí “ z jednej doliny do druhej, v rámci jednej doliny sa signál bude šíriť dobre, poodráža sa od skál a protistanicu si väčšinou nájde. Vzhľadom na hustotu návštevníkov je teda vysoko pravdepodobné, že prípadné núdzové volanie bude niekto počuť.
Výzva - nezačneme to používat i v Česku?? Přijde mi to rozumné...
Celý popis - článek: Projekt PMR 1/1



Jakou pořídit vysílačku?

Vysílaček lze dnes levně pořídit mnoho typů. Je dobré sledovat zkušenosti druhých, například komentáře na facebookových skupinách, na které mám zde odkazy vpravo. Obecně se považuje (léto 2020) za nejlepší kompromis cena/citlivost/filtrace rušení/vysílání vysílačky SENCOR SMR600. Sám mohu potvrdit, že to je malá, lehoučká a přitom výborná stanička do každé kapsy, a přitom se s ní například dokážu domlouvat i obklopen paneláky a celkem dobře signál "lítá" i díky různým odrazům klidně až 20 km daleko!
Tomuto tématu brzy věnuji nějaký detailnější rozbor nebo odkazy v levém menu.

Ke stažení: Desatero PMR vysílání: PDF - sdílej, vytiskni, přepošli...

Co je legální? Platí se něco za provoz?

PMR vysílačky pracují v pásmu 446 MHz na šestnácti povolených kanálech o maximálním výkonu 0,5 W vyzářeného z vestavěné antény. Konkrétně typ SENCOR SMR600 má kanálů 8, což běžně stačí. Někdo si vybere jinou vysílačku - 16ti kanálovou, kde je větší šance, že tam na některé kanály "nepolezou děti", protože běžnější a levnější jsou PMR vysílačky jen osmi-kanálové. Takže kanály 9-16 bývají výrazně klidnější a bez dětí.

Provoz těchto stanic je bezplatný a není nutná žádná registrace. Používání PMR stanic je pouze řízeno tzv. všeobecným oprávněním, které musí uživatelé těchto radiostanic dodržovat. Znamená to například, že nelze připojovat jinou anténu, než tu, která je pevnou součástí vysílačky, určené přímo a jenom pro PMR pásmo.
Český člověk si však najde pro zvýšení citlivosti i vysílacího efektu nějaké řešení, a tak si nadšenci vyrábí různé hliníkové trubičky, které přilepí lepící páskou nebo nějakým nasazovátkem k pevné anténce ruční vysílačky. Neporušují všeobecná pravidla, nezasahují do původní antény ručky, a využívají efektu indukce, neboť hliníková trubička o délce přibližně 31,5 cm je schopna samozřejmě trochu lépe "pobrat" a přijímat signály o této vlnové délce a indukčně pak signál z přidané trubičky využívá i anténka pevná, a příjem se někdy až o tři dílky zlepší. A podobně i vysílací schopnost ručky (vyzáření onoho výkonu 0,5 W).
Viz: duhovka nebo návlek

Jak se chovat při vysílání a jak začít?

Jsou to pravidla běžné slušnosti, tolerance. PMR jsou veřejná pásma pro všechny, nikomu nepatři žádný z těchto 16 kanálů a proto je třeba být stručný, nemluvit dlouze, maximálně do minuty. Pokud je na nastaveném kanále klid, mohu podat "výzvu". Někdy však na kanále probíhá slabší hovor, který neslyšíme a kdybychom hned stiskli vysílací tlačítko a hovořili, možná bychom "šli přes někoho", tj. rušili a "gumovali" někomu jinému rozhovor. Proto je slušnější, začít po stisku vysílacího tlačítka slovem BREJK. A počkat, jestli nás někdo vyzve, třeba "Pojď brejku!" a potom můžeme začít hovořit.
Pokud potřebujeme naléhavě oznámit událost nebo si přivolat pomoc, použijeme slovo BREJK dvakrát, v nejnaléhavějším případě třikrát po sobě. Druzí by měli přerušit rozhovor a pustit brejka ke slovu.

PMR vysílačky

Tvoje volačka

Je třeba si objasnit některé pojmy a praktiky s kterými se můžete občas na občanském radio provozu ( a tedy i na PMR) setkat. Co je to volačka, brejk, QTH, lokátor apod. pro hlubší poznání věci. Tyto výrazy sice používají na PMR jen někteří, ale není od věci je pochopit a používat.

Pokud se rozhodnete používat PMR vysílačku i ke kontaktům s dalšími účastníky a k navazování zajímavých spojeníček: Prvním vaším krokem by mělo být určit si pro sebe vhodnou volačku nebo-li volací znak. Jde o to aby ostatní uživatelé při navazování komunikace věděli, s kým spojení navázali. Volačka se obvykle skládá z křestního jména a místa odkud obvykle vysíláme. Např. volačka Ferda Mravenec nám na první poslech neřekne, že se jedná o majitele PMR stanice z Liberce a musíme se znova dotazovat na město odkud vysílá (na tzv. QTH - viz. Q-kódy). Dobrým výběrem je tedy například volačka Ferda Liberec. Pokud ovšem víme, že v našem městě již taková volačka existuje vkládáme za jméno číslovku (Ferda 2, Ferda Dvojka Liberec...) a nebo zvolíme úplně jiné jméno a nemusí být přímo z kalendáře... (Žralok, Orel, Medvěd, Knedlík, Smrček atd. atd. i to muže být součást vaší volačky :-)
Dalším pravidlem bývá v případě, že teď nevysíláme ze svého domova přidat ke své volačce přívlastek "PORTEJBL". Takže pokud si třeba Lojza Bratislava vyšlápne na Sněžku a začne vysílat, hlásí se jako LOJZA BRATISLAVA PORTEJBL SNĚŽKA. Pokud byste někdy zaslechli u volačky přívlastek "MOBIL" znamená to že dotyčná stanice pracuje z nějakého pohyblivého prostředku (auto, kolo, motorka, traktor...).

Nepsaná pravidla, SQL

Platí zde nepsaná pravidla, jak se takové spojení vhodně navazuje a jak se na vysílačce všeobecně komunikuje. Základním pravidlem je, že si zde všichni tykají (pokud se nedohodnou jinak) a to i bez rozdílu věku, pohlaví... Jde o jistý vliv samotné kolegiality mezi uživateli radiostanic. K vykaní se přistupuje pouze v případě pracovního využití.

Dalším pravidlem je, jak jsem již uvedl, že se před zahájením komunikakece na daném kanále přesvědčíme, že nebudeme nikoho dalšího rušit a že je kanál volný. Používejte proto vždy tzv. funkci MONITOR (označení: M, Mon, Moni, Monitor nebo SQ, SQL, Squelch). Což je ovládací prvek šumové brány. Jedině poslechem stanice v šumu a položením otázky "Je na kanále volno?" zjistíme jednoznačně zdali je kanál volný a nebudeme nikomu překážet.
Nezapomínejme na to, že se může stát, že blízká stanice je na příjmu a má spojení se stanicí vzdálenou, kterou Vy neslyšíte. Nevhodné prerušení dálkového spojení je pro ostatní velmi nepříjemné. Pokud je na kanále hovor, počkejte až dohovoří. Pokud máte chuť se do hovoru zapojit, nebo pokud nutně musíte hovor přerušit, počkáte až jeden z účastníků skončí a v pauze vstupte do hovoru slovem " B R E J K " (původ opět z angličtiny "Break").

Další informace ohledně nahlášení své pozice (lokátoru) nebo dalších používaných zkratek, najdete v levém meníčku.
Nejčastěji se používá při loučení například "73 pro tebe." Znamená "Zdravím Tě!", případně "88 pro Tebe" - "Líbám tě" (pozdrav ve vztahu k ženám).

PMR vysílačka i na dálku!

KOPEC JE NEJLEPŠÍ ANTÉNA!
- to je oblíbená a pravdivá hláška hlavně PMRkařů, protože někde v dolině nebo zástavbě je dosah spojení opravdu omezenější, ale když se vyleze na pořádnější kopec, tak to "lítá" až přes půl republiky i při tom pouhém půl wattovém povoleném výkonu!
Do těchto vzdáleností (mapa) se dovolal a měl spojení nadšenec z vyvýšeného místa v Brdech, jižně pod Prahou - až nad Šumperk do Hrubého Jeseníku a také na Sněžku!
Takže koho to baví, opravdu může chytat velmi dlouhá spojení i s PMR malou vysílačkou!
A takovým delším spojením už se říká DX:

DX spojení

DX znamená Dálkové spojení. Nadšenci a radioamatéři se snaží o vzdálenostně delší spojení, protože je fascinuje, kam až se mohou svým přístrojem a anténami dovolat. Radioamatéři dokonce pořádají DX soutěže a soutěží o provedení nejdelších spojení, nebo nejvíce spojení.
PMR pásmo je také použitelné pro delší spojení, pokud vylezeme na kopec. Překvapením bývá i spojení přes 200 km, ale to už musí napomoci také počasí - odrazové a vodivostní podmínky pro lepší šíření a přenos signálu. Ale obecně, na kopcích to "lítá" nejlíp! :) A stále více nadšenců PMR-kařů to zkouší, hlavně o víkendech, takže když si zapneš svoji staničku, ručku, na kanále č. 7, který je považován u PMR pásma jako svolávací, tak můžeš zaslechnout něco, jako:

"VÝZVA VÝZVA, VŠEOBECNÁ VÝZVA PRO VÁS NA SPOJENÍ NA KANÁLE ČÍSLO SEDUM, JE TU NĚKDO? KAMIL LÍŠEŇ, PORTEJBL HÁDY!"

nebo:

"VÝZVA NA SPOJENÍ, KAMIL LÍŠEŇ, POJĎTE NA MNE VOLAČKOU!"

a odpověď třeba:

"Slyším Tě 57, tady LUBOŠ KOBRA BRNO, jak mě slyšíš Ty?"

- 57 je číslo podle tabulky síly signálu a srozumitelnosti slov
- Někdo vyzývá delším způsobem, jako je první ukázka, protože pokud mají posluchači na vysílačce zapnuté "skenování", tak aby je sken "zachytil", protože proces skenování (automatické přelaďování kanálů) neprobíhá úplně rychle, tak aby mohli skenující posluchači výzvu zachytit během několika vteřin, kdy sken "projíždí" kanály, aby to zachytil a na kanále se zastavil pro poslech a aby dotyčný mohl na výzvu třeba zareagovat. Ne každý reaguje, není to povinnost, a tak je plno posluchačů "bubáků", kteří jen "poslouchají za bukem", tedy mají puštěn radioskener nebo funkci "scan" na své vysílačce, a jenom chtějí sledovat a zachytit, jestli se někdo začne na nějakém pásmu bavit, a o čem. Proto je nutné také pamatovat na to, že do vysílačky neuvádíme choulostivé osobní nebo majetkové záležitosti, protože nikdy nevíme, kdo to slyší, kdo je "za bukem" a může informace zneužít.

PMR vysílačky

Pro děti a rodiče!

Mnozí rodiče koupí krásné barevné levné vysílačky svým dětem jako hračku k vánocům... A PMRkařům se z toho ježí doslova vlasy na hlavě, protože mnohé děti pak nemají nic jiného na práci, než žvatlat a vyřvávat celé hodiny každý den na veřejných PMR pásmech!
Zde bych rád poprosil!!! aby rodiče alespoň naladili dětem jiný kanál, než 7, protože kanál číslo 7 má sloužit jako svolávací!
a nejlépe, aby již rozumným dětem vysvětlili, že toto vysílací pásmo (PMR) slouží všem lidem a tak aby jej třeba v rámci rodinného výletu používali jenom pro důležitá sdělení... a aby to menším dětem, raději ani nedávali do ruky!
Děkujeme rozumným rodičům my všichni ostatní, kteří se chceme pokusit o nová a vzdálenější spojení. Samozřejmě, když chtějí třeba zkoušet vysílat školní děti, navázat nové spojení, podle výše uvedené ukázky a pravidel, budeme jenom rádi. Rodič by to ale měl děti správně naučit a vše vysvětlit. :)

PMR vysílačky PMR vysílačky PMR vysílačky PMR vysílačky PMR vysílačky PMR vysílačky PMR vysílačky PMR vysílačky PMR vysílačky PMR vysílačky PMR vysílačky PMR vysílačky PMR vysílačky PMR vysílačky PMR vysílačky PMR vysílačky PMR vysílačky PMR vysílačky PMR vysílačky PMR vysílačky

PMR vysílačky se dělají v krásných barvách a tvarech, ale důležitější jsou vlastnosti jako dobrá citlivost, selektivita, odstup šumu, a také funkce a jejich přístupnost, především snadnost spuštění skeneru, ovládání a chování SQL (brány šumu), potom jestli nám stačí k použití rozsah 8 kanálů, nebo si vybereme širší rozsah 16 kanálů, což znamená sice možnost využít méně používané a rušené kanály dětmi, ale pomalejší skenování... Nebo možnost použití tužkových (dobíjecích) baterek...
K výběru vysílačky je obecně dobré nejdříve nastudovat parametry a také využít zkušeností uživatelů, kteří je sdílí např. na facebookových skupinách, viz odkazy v meníčku nahoře napravo, nebo se tam rovnou zeptat, jakou vysílačku by pro ten a ten účel někdo doporučoval. Každý uživatel má sice trochu jiné požadavky a tak mu vyhovuje něco jiného, nicméně většina se shoduje v žebříčku nejlepších na typu Sencor SMR 600, druhá pozice většinou obsazuje Motorolou 82 Extreme... Ale to je probíráno v červnu 2020, kdy tuto stránku dodělávám. Za rok může být vítězem s lepšími vlastnostmi jiný typ od jiného výrobce.

Ovládání je snadné a můžete začít!

Co si osvojit, vyzkoušet?
0. Jak se vysílačka nabíjí? Je už nabita? Nebo zdroje dobij.
1. Jak se vysílačka zapíná / vypíná? Tlačítkem, nebo kolečkem hlasitosti?
2. Kde se ovládá hlasitost? Zesil ji.
3. Jak se přepínají kanály? Tlačítky s šipkami? Otočným voličem?
4. Jak se zapíná sken pro sledování kanálů? Tlačítko SCAN?
5. Jak se zastaví skenování? Stejným tlačítkem?
6. Jak se vysílá? Bočním větším tlačítkem PPT, když hovoříte.
7. Jak se ovládá SQL (skvelč = šumová brána)? Kolečkem, nebo tlačítky přes menu?
Bývá to vše popsáno v návodu včetně všech dalších funkcí, nastavení přes MENU atd.
Vyzkoušej to, nauč to druhého a zkuste na stejném shodném kanále se dorozumět spolu, zavysílat si mezi sebou třeba do vedlejší místnosti, přes zeď. Využijte k tomu jiný kanál než 1 a než 7, aby jste tímto zkušebním vstupem nerušili okolní uživatele PMR.
Potom si zkuste podle ukázky zde výše "výzvu" a potom se snadněji odvážíte vyzvat ke spojení na svolávacím kanále č.7 někoho cizího.

Scénář při vašem zkoušení mezi sebou:

- VÝZVA VÝZVA, JE TU NĚKDO NA SPOJENÍ? PETR STARÉ BRNO.
- ANO SLYŠÍM TĚ DOBŘE, MARTIN OPATOVICE. JAK MNE SLYŠÍŠ TY?
- SLYŠÍM TĚ TAKY DOBŘE, ČÍM VYSÍLÁŠ?
- SENKORKOU SMR 600 A TY?
- MOTOROLOU T82 EXTREME. JAKÉ JE U TEBE POČASÍ?
- SLABEJ VÍTR ZAMRAČENO A U TEBE?
- ZAČALO PRŠET, DÍKY ZA SPOJENÍ, PETR STARÉ BRNO.
- DÍKY A 73 PRO TEBE, MARTIN OPATOVICE.

A teď hurá na vyvýšenější místo, nejlépe na kopec, a zkuste hodit výzvu do éteru! Když nikdo nezareaguje, nechejte si kanál 7 puštěný, třeba někdo teprve zachvíli pustí svoji vysílačku a také začne vyzývat, pak se mu můžete ozvat. Nebo projděte jiné kanály, jestli tam nebude hovor, a nebo zapněte SCAN, aby procházel a hlídal všechny kanály sám. Když někde zachytí hovor, zastaví se tam úplně, nebo na několik vteřin (dle nastavení v menu). Pokud by se nezastavil, vraťte se na onen kanál, kde byl hovor, ručně zpátky. Když hovor skončí, stiskněte vysílací tlačítko, řekněte BREJK a počkejte na odpověď. Když bude ticho, zkuste svoji výzvu ke spojení. Když bude na ono brejknutí nějaká odpověď "POJĎ BREJKU", představte se svojí volačkou, třeba "TADY PAVEL BÍLÁ HORA, KAM JSEM SE DOVOLAL?...

PMR vysílačky

Nadšenec si ta spojení zapisuje - odkud vysílal (doma nebo portejbl), s kým měl spojení (volačka jeho a pozice) a třeba slyšitelnost a čím vysílal...

Větší nadšenec pak se třeba zaregistruje, svoji volačku, na web www.cbpmr.cz (odkazy vpravo nahoře), a sleduje tam aktuality, kdo bude kdy odkud vysílat. Nebo tam přidá informaci - datum, čas a místo, odkud plánuje vysílat, aby o tom druzí věděli a mohli to využít a pokusit se o spojení.

Ještě větší nadšenec pak vyzkouší vysílání v pásmu CB, viz popis na > této stránce, a může využívat oboje. Na to potřebuje jinou vysílačku, pro pásmo 27 MHz (11 metrů vlnová délka). Nebo pak i > sdílené veřejné kmitočty (dvoumetr nebo 70 cm vlnové délky). Na to už potřebuje ještě jinou vysílačku.

Hlavní je, aby to bavilo, žadné složitosti. Třeba zůstaneš jenom na PMR a za dobrých podmínek (počasí, výška) se ti podařej i hodně dlouhá (DX) spojení pro radost.
Nemusíš řešit a tahat větší antény, akumulátory atd. Stačí ta malinká lehká PMR vysílačka (pásmo 446 MHz)...
Nebo když tě to chytne a bude zajímat hodně, detailně, včetně dělání nejdelších spojení po světě:

Největší nadšenec se pak stane radioamatér se zkouškami (koncesí), aby mohl vysílat i v jiných pásmech a větším výkonem antén a nemá problém se během chvíle spojit s úplně jinou částí světa. K tomu je nejlepší najít ve svém okolí radioamatérský kroužek, skupinu, a tam získávat co nejvíce zkušeností a rad a pomoci se stavbou lepší antény atd. Ukázka otázek ke zkouškám: PDF

A nebo zůstaneš (vysílat) jenom na těch veřejných pásmech (PMR, CB, Sdílené), ale budeš chtít poznávat a poslouchat i jiná pásma (letecká, dopravní, převaděče, na CB pásmu amatérské frekvence (Béčko a jiné), a třeba v modulaci SSB, kde se zase skrytěji baví jiní lidi než na běžných veřejných kanálech CB. A něco se dozvědět z toho, o čem se lidé přes různé vysílačky baví. A nebo prolaďovat na přehledových rádiích nebo vysílačkách, radioskenerech, a zkoušet poslouchat i mnohem nižší frekvence (větší až extrémní vlnové délky 160 metrů a víc), třeba velmi zajímavé pásmo VLF s projevy atmosferických a jiných poruch, odrazů atd.
Poslouchat můžeš neomezeně cokoliv!
Ale vysílat pouze na kanálech pro veřejné použití (PMR, CB, Sdílené).


Proklikej mé stránky, chci ty různé možnosti alespoň orientačně popsat a seznámit tě s nimi a taky přidat velmi zajímavé odkazy. Širší průzkum můžeš taky dělat pomocí SDR webů - zdarma poslouchat asi ze 160 míst na světě přes kvalitní antény růné frekvence, které si přes webový prohlížeč jednoduše zadáš nebo klikneš někde na vodopádu a posloucháš a nemusíš vůbec nic pořizovat nebo platit - více informací > SDR.


Zpět nahoru
Na další kapitolu: CB