Vysíláme rádi - přidejte se!


Pro nadšence... první kroky, jak začít!

Co je to SDR


Softwarové radio SDR (Software Defined Radio) je moderní rádiová technologie, která využívá přímého digitálního zpracování signálu. Přijímač neobsahuje fyzicky žádné detektory, demodulátory, ani drahé filtry - vše se řeší softwarově. Konstrukce takového přijímače obsahuje často jen jednoduché vstupní obvody, signál je pak veden přímo na rychlé A/D převodník(y) a veškeré další zpacování signálu zůstává pouze softwarovou záležitostí. Ve spojení s vysokým výpočetním výkonem dnešních procesorů se tím nabízí zcela unikátní možnosti, které lze navíc stále rozšiřovat pouhou úpravou softwaru, bez dalších zásahů do zapojení přijímače.

SDR vodopád

SDR ukázka - kliknutím otevřeš!


Možná jste to už viděli - ve "vodopádu" se na barevné displeji v graficky klesajícím toku dat zobrazují v nastavené šíři barevně aktivity - signál, když někdo vysílá.
Hlavní výhoda: vidíte všechnu aktivitu najednou!
Máte viditelný přehled o celé šíři nastaveného pásma nebo rozsahu.
Víte o každé aktivitě (vysílání) která se objeví a kliknete na ni a ihned můžete poslouchat! A přitom dále sledovat vodopád - okolí, jestli se neobjeví jiný signál. A to je obrovská výhoda oproti dosavadnímu způsobu fyzického ladění. Kdo si to nezkusí, neuvědomí si úplně tu snadnost obsluhy a přehlednost! Dosud jsme naladili frekvenci a slyšeli jenom to co jsme naladili, a netušili jsme, jestli zrovna někdo nevysílá na vedlejších frekvencích nějakých. Zatím co na displeji - na vodopádu - okamžitě vidíte i vedlejší signály - vysílací aktivity, a můžete na ně hned rychle překlikávat...

Vyzkoušejte si to hned! Na počítači nebo na mobilu, tak kde právě jste - systém SDR, který "poslouchá" z antény někde v západním Německu tuším:

SDR ukázka (stejný link jako obrázek výše)

- povolte (odsouhlaste kliknutím) tam zvuk - poslech
- klikněte ve vodopádu na světlé lajny svislé, značící přítomnost signálu
- vodopád si můžete na displeji prstama roztáhnout, zvětšit, nebo přiblížit, nebo ovládat tlačítky, myší, jak jste běžně zvyklí na webech a aplikacích
- do kolonek tam níže zkuste zadat třeba zajímavou frekvenci 7,075 MHz...
- vyzkoušejte si různé typy modulace kliknutím na tlačítka SSB, FM a jiná...

Proč se o SDR zajímat?

Se slušným softwarovým vybavením lze pomocí SDR poslouchat (demodulovat, dekódovat) všechno, co vysílá v kmitočtovém rozsahu, který SDR hardware zvládá přijímat.
Vyplývá to z podstaty softwarově definovaného radiopřijímače - co si softwarově nadefinuješ, to máš. Kdo se chce této oblasti více věnovat, má tedy o zábavu postaráno!

Softwarové rádio je nejspíše budoucnost rádiové komunikace. Tím, jaké přináší výhody a možnosti, kterých při klasické konstrukci rádiových zařízení nebylo možné dosáhnout, si myslím, že to je jasné, kam se bude ubírat pokud ne hlavní, tak výrazná větev, možnost, jakým způsobem sledovat a poslouchat celá široká pásma. Mnoho výrobců si to již uvědomuje a staví své nejnovější produkty na bázi SDR již nyní. Jedná se například o nejmodernější komunikační a monitorovací přijímače (R&S, AOR), mikrovlnné spoje (Alcoma, Racom) a hi-tech spotřební elektroniku. Významně se tato technologie uplatňuje také v mobilních komunikacích, kde umožňuje kombinovat širokou paletu protokolů a standardů měnících se v reálném čase (GPRS/EDGE/UMTS/HSPA).

SDR smartphone

Jak získat SDR přijímač/vysílač??

Mrkněte se na přehled firem a možností zde na webu v nižší části...

a v levém menu na tomto webu na další odkazy :)



Jednoduchý IMSI Catcher

Alias jednoduchá hračka pro ty, kteří se doma trochu nudí a chtěli by si vyzkoušet, co všechno lze dekódovat pomocí levné klíčenky RTL-SDR. Následující popis nemá nabádat k porušování zákona o elektronických komunikacích, ale slouží jako jednoduchá demonstrace funkce SDR přijímačů pro studijní účely. Co to je IMSI Catcher?
Klikněte na obrázek:

kmitocty.cz


Zpět nahoru
Na další kapitolu: Antény - základní informace a odkazy